Rządowy program kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”ze szczególnym uwzględnieniem wczesnego wspomagania rozwoju dziecka od momentu wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością
Zespół Szkół Specjalnych w Starym Lubiejewie pełni funkcję Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno-Rehabilitacyjno- Opiekuńczego, utworzonego w związku z realizacją rządowego programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem” ze szczególnym uwzględnieniem wczesnego wspomagania rozwoju dziecka od momentu wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością. Projekt jest finansowany z budżetu państwa. Kwalifikacja do programu następuje po rozmowie wstępnej oraz analizie dokumentacji.
Do szczegółowych zadań Wiodącego Ośrodka Koordynacyjno- Rehabilitacyjno-Opiekuńczego należy:
- Udzielanie rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej problemów rozwojowych dziecka.
- Wskazywanie właściwych dla dziecka i jego rodziny form kompleksowej, specjalistycznej pomocy, w szczególności rehabilitacyjnej, terapeutycznej, fizjoterapeutycznej, psychologicznej, pedagogicznej i logopedycznej.
- Wskazywanie placówek udzielających specjalistycznej pomocy dzieciom.
- Organizowanie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka od momentu wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością.
- Koordynowanie korzystania z usług specjalistów dostępnych na obszarze powiatu, w tym zbieranie i upowszechnianie informacji o usługach i świadczących je specjalistach oraz prowadzenie akcji informacyjnych i monitorowanie działań związanych z udzielaniem pomocy dzieciom i ich rodzinom.
Ośrodek udziela kompleksowego wsparcia rodzinom z dziećmi od chwili wykrycia niepełnosprawności lub zagrożenia niepełnosprawnością do czasu podjęcia nauki w szkole.
Ponadto udzielamy rodzicom specjalistycznej informacji dotyczącej ich dziecka oraz jego problemów rozwojowych, a także możliwych form wielospecjalistycznej pomocy.
Warunkiem koniecznym do skorzystania z proponowanych zajęć są:
Wiek dziecka: od urodzenia do podjęcia nauki w szkole,
Miejsce zamieszkania dziecka: powiat ostrowski,
Posiadanie co najmniej jednego z poniższych:
- opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju,
- skierowania od lekarza stwierdzającego występowanie schorzenia według
- Międzynarodowej Statystycznej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych ICD-10,
- orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego,
- aktualnego orzeczenia o niepełnosprawności .
Zapraszamy na konsultacje ze specjalistami
Rodzicu, jeżeli widzisz u swojego dziecka niepokojące symptomy w zachowaniu, samoobsłudze, kontaktach społecznych lub słabym komunikowaniu werbalnym, potrzebujesz wsparcia i rozmowy, zapraszamy do skorzystania z konsultacji.
Szczegółowe informacje pod numerem telefonu: 602 267 504